جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 79013
  تاریخ انتشار : 29 تیر 1394 13:27
  تعداد بازدید : 854

  خروج لایحه پلیس قضایی از انزوا/ آیا پرونده این لایحه در مجلس نهم بسته می شود؟

  مجلس نهم در حالی ماه های پایانی خود را سپری می کند که لایحه پلیس قضایی پس از تصویب در کمیسیون حقوقی قضایی مجلس همچنان در انتظار نهایی شدن و تصویب از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

  به گزارش خبرگزاری میزان، اوایل دی ماه سال گذشته بود که لایحه پلیس قضایی برای تعیین تکلیف نهایی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، لایحه‎ای که بر اساس ماده ۲۱۱ قانون برنامه پنجم توسعه، قوه قضائیه را مکلف کرد که به منـظور کاهش عنـاوین مجرمانه و دعاوی، ایجاد پلیس قضایی، استانداردسازی ضمانت اجراهای کیفری و جایگزین کردن ضمانت اجراهای غیرکیفری مؤثر و روزآمد از قبیل انتظامی، انضباطی، مدنی، اداری و ترمیمی حداکثر تا پایان سال اول برنامه، لوایح قضایی مورد نیاز را تهیه کند تا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. 

  در لایحه پلیس قضایی پیشنهاد شده برای تسهیل و تسریع در اجرا وظایف و اختیارات قوه قضائیه در جهت کشف، دستگیری، حفظ آثار و دلایل جرم، جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهمان و مجرمان، انجام تحقیقات و همچنین ابلاغ و اجرا احکام و تصمیمات قضایی و پیشگیری از وقوع جرم، سازمان پلیس قضایی زیر نظر نیروی انتظامی تشکیل شود. 

  با توجه به حساس بودن کار تحقیقات، نیروی انتظامی باید دارای تخصص و تجربه کافی در حوزه تحقیقات باشد، چرا که این مسئولیت از اختیارات ذاتی قضات بوده که گاهی آن را به نیروی انتظامی تفویض می کند، از طرفی تشکیل پلیس قضایی باعث می شود تا امور رسیدگی به کشف جرم و نگهداری از مجرمان به صورت بسیار تخصصی تر و بهتر انجام شود و این امر نیازمند آموزش و کسب مهارت در دوره های تخصصی است. 

  «مهرداد بذرپاش» در پایان جلسه علنی روز یک شنبه 7 دی ماه سال گذشته از تهیه و تقدیم لایحه تشکیل واحد پلیس قضایی شامل هفت تبصره از طرف رئیس قوه قضاییه به مجلس خبر داد، این در حالی است که در هفته گذشته کلیات لایحه پلیس قضایی مورد تصویب اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس قرار گرفت و قرار شد در دستور رسیدگی صحن علنی مجلس قرار گیرد. 

  احتمال تعیین تکلیف نهایی لایحه پلیس قضایی در مجلس نهم 

  «عبدالعلی میرکوهی» معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری در گفت وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی میزان در ارتباط با اینکه آیا در مجلس نهم تکلیف لایحه پلیس قضایی مشخص خواهد شد یا خیر گفت: با توجه به اینکه کلیات این لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصویب شده، این لایحه در نوبت رسیدگی صحن است و از آنجایی که تعداد مواد این لایحه و حجم آن کم است، این احتمال وجود دارد که در این دور از مجلس به آن رسیدگی شود. 

  وی تصریح کرد: تعیین تکلیف برخی لوایح در این دور از مجلس امکان پذیر نیست و با توجه نزدیک بودن انتخابات مجلس، لوایح و طرح هایی که پیشرفتی در آنها حاصل شده در اولویت بررسی هستند، بنابراین این احتمال وجود دارد که تعیین تکلیف برخی لوایح به مجلس دهم کشیده شود. 

  با این وجود باید دید در حالی که مجلس نهم ماه های پایانی خود را سپری می کند، آیا پرونده لایحه پلیس قضایی پس از سالها بسته خواهد شد. 


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
41