جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 78795
  تاریخ انتشار : 24 تیر 1394 14:53
  تعداد بازدید : 989

  معاون قضایی و نظارت و بازرسی دادگستری کل استان تهران:

  پرونده جبران خسارت افراد بی گناه، در کمیسیون استانی رسیدگی می شود

  معاون قضایی و نظارت و بازرسی دادگستری کل استان تهران گفت: در ماده 257 تا 261 قانون آئین دادرسی کیفری جدید پیش بینی شده تا شخص بازداشت شده باید 6 ماه از تاریخ ابلاغ رای قطعی حاکی از بی گناهی خود درخواست جبران خسارت را به کمیسیون استانی متشکل از سه نفر از قضات استان به انتخاب رئیس قوه قضائیه تقدیم کند.

  «حمیدرضا آدابی» در گفت و گو با خبرنگار حقوقی قضایی خبرگزاری میزان اظهار کرد: بر اساس قانون آئین دادرسی کیفری سال 92 و اصلاحیه آن از اول تیرماه 94 جرایم یک تا سه در دادگاه کیفری یک در تهران و جرایم چهار تا 8 در دادگاه های کیفری دو رسیدگی خواهد شد.

  وی افزود: یکی از مهمترین کارهایی که در قانون آئین دادرسی کیفری انجام گرفت بسترسازی و ایجاد تمهیدات لازم در ایجاد اجرایی شدن قانون آئین دادرسی کیفری جدید است.

  آدابی با بیان اینکه تشکیل دادسراهای تخصصی یکی دیگر از اقدامات مهم در قانون آئین دادرسی کیفری جدید است، افزود: به موجب ماده 25 قانون آئین دادرسی کیفری، دادسرای تخصصی از قبیل دادسرای جرایم کارکنان دولت، جرایم امنیتی، جرایم مربوط به امور پزشکی و دارویی، جرایم رایانه ای، جرایم اقتصادی و حقوق شهروندی زیر نظر دادسرای شهرستان و همچنین در شهر تهران باید تشکیل شود.

  وی ادامه داد: تشکیل کمیسیون استانی جبران خسارت افراد بی گناه بازداشت شده یکی دیگر از نکات مهم ومورد توجه در قانون آئین دادرسی کیفری جدید به شمار می رود.

  رسیدگی به پرونده جبران خسارت بی گناهان با نظارت رئیس قوه قضاییه 

  معاون قضایی و نظارت و بازرسی دادگستری کل استان تهران گفت: در ماده 257 تا 261 این قانون پیش بینی شده است تا شخص بازداشت شده باید 6 ماه از تاریخ ابلاغ رای قطعی حاکی از بی گناهی خود، درخواست جبران خسارت را به کمیسیون استانی متشکل از سه نفر از قضات استان به انتخاب رئیس قوه قضائیه تقدیم کند.

  وی در ادامه تصریح کرد: کمیسیون در صورت احراز شرایط مقرب در این قانون، حکم پرداخت خسارت صادر می کند و در صورت رد درخواست این شخص می تواند ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ، اعتراض خود را به کمیسیون ماده 258 این قانون اعلام کند.

  آدابی گفت: در زمینه رسیدگی به پرداخت خسارت به فرد بی گناه در ماده 258 این قانون اشاره شده که رئیس دیوان عالی کشور یا یکی از معاونان وی و دو نفر از قضات دیوان عالی کشور به انتخاب رئیس قوه قضاییه خواهد بود.

  دادگاه اطفال و نوجوانان بدون حضور مشاور رسمیت ندارد

  وی افزود: تشکیل دادگاه های اطفال و نوجوانان یکی دیگر از اقدامات موثر در قانون جدید است و در این قانون پیش بینی شده است که باید دادگاه اطفال و نوجوانان حتما با حضور مشاور باشد و بدون حضور مشاور دادگاه رسمیت نخواهد داشت.

  حضور مشاوران در دادگاه اطفال ضروری است

  آدابی با بیان اینکه حضور مشاوران در دادگاه اطفال ضروری است، افزود: یکی از کارهای مهم و اساسی که در استان تهران انجام گرفت این بود از مشاورانی که در حوزه مربوط به اطفال مانند روانشناس، جرم شناس، جامعه شناس دارای تخصص هستند و همچنین کسانی که در این حوزه ها تجربه و تخصص کاری دارند و کار کرده اند انتخاب شده و قبل از اجرای قانون آئین دادرسی کیفری جدید در 31/3/94 برای آنان جلسه توجیهی برگزار شد.

  وی اظهار کرد: جرایم مربوط به اطفال بر اساس نصاب تعدادی از آنان در صلاحیت دادگاه کیفری یک و بقیه جرایم در صلاحیت دادگاه اطفال خواهد بود. 

  آدابی با بیان اینکه قضاتی که در دادگاه کیفری یک به جرایم اطفال رسیدگی می کنند دارای شرایط خاصی هستند، گفت: شرایط قضاتی که در دادگاه کیفری اطفال فعال باشند شامل حداقل 5 سال سابقه کاری، متاهل بودن و دارای فرزند بودن است؛ زیرا اولویت با قضاتی است که دارای فرزند بوده و این موارد از سوی قانونگذار پیش بینی شده است.

  معاون قضایی و نظارت و بازرسی دادگستری کل استان تهران گفت: قانون آئین دادرسی کیفری جدید به نکات بسیاری توجه داشته و در تسریع رسیدگی به پرونده ها گام برداشته است.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
26