جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 77789
  تاریخ انتشار : 10 تیر 1394 15:14
  تعداد بازدید : 893

  رییس سازمان بسیج حقوقدانان در گفت و گو با میزان:

  موضوع پرونده های محرمانه قضایی نباید فاش شود

  رییس سازمان بسیج حقوقدانان با تاکید بر این که اسرار و مسائل محرمانه در برخي پرونده هاي امنيتي نباید به بیرون از کشور برود، گفت: تبصره ماده 48 قانون آئین دادرسی کیفری جدید به نفع امنیت کشور است..

  حجت السلام والمسلمین جلیل محبی رییس سازمان بسیج حقوق دانان در گفت و گو با خبرگزاری میزان با اعلام این مطلب، درباره تبصره ماده ٤٨ قانون آئین دادرسی کیفری جدید اظهار کرد: متهم از میان فهرستی که رئیس قوه قضائیه از ميان وكلاي كانون يا قوه قضائيه انتخاب واعلام می کند برای خود وکیل انتخاب کند.

  وی با بیان اینکه آیا در پرونده های سری و محرمانه که مربوط به مسائل امنیتی می شود هر وکیلی می تواند دسترسی داشته باشد، تصریح کرد: متهم در جرایم امنیتی بر اساس لیستی که با تایید رئیس قوه قضائیه در اختیارش قرار می گیرد می تواند برای دفاع از حقوق خود، وکیلی را انتخاب کند.

  رییس سازمان بسیج حقوقدانان خاطر نشان کرد: ممکن است دشمن در قالب وکیلی بخواهد بر موضوعات و مسائل امنیتی کشور دست پیدا کند. البته وکلای کشور همه مقید و شایسته هستند اما دشمن برای رسیدن به اهداف خود از هر ترفندی استفاده می کند و از آنجا كه وكلا آموزش هاي امنيتي و راههاي مقابله با تخليه اطلاعاتي و مانند آنها را نمي بينند در معرض آسيب هاي امنيتي هستند.

  این مقام قضایی ادامه داد: از طرف ديگر نمي توان متهمان را از داشتن وكيل محروم كرد زيرا اين حق در شرع و در قانون اساسي به افراد داده شده است. اين راهكار ميتواند هر دو مصلحت را پوشش دهد.

  گفتنی است؛ طبق اصلاحیه ماده 48 قانون جدید آیین دارسی کیفری در جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور و همچنین جرایم سازمان یافته که مجازات آنها مشمول ماده 302 این قانون است، در مرحله تحقیقات مقدماتی، طرفین دعوا وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تایید رییس قوه قضاییه باشند انتخاب می کنند و اسامی وکلای مزبور توسط رییس قوه قضاییه اعلام می شود.   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
42