جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35682
  تاریخ انتشار : 22 مهر 1392 12:38
  تعداد بازدید : 632

  یک مقام قضایی:

  آزادی حد و مرز دارد

  رییس کل دادگستری استان لرستان گفت: آزادی های مدنی حد و مرز دارد و مطبوعات نیز از این قاعده جدا نیستند. اصحاب رسانه نباید رسالتی را که قانون به عهده آن ها گذاشته فراموش کنند.

  91-8.jpg

  جعفر بدری طی سخنانی در کمیته تشکیل هیات منصفه مطبوعات، اظهار کرد: آزادی بیان یکی از مواهب خدادادی است که به بشر اعطا شده است و در واقع بزرگترین دستاورد بشریت در قرن بیستم است.

   

  وی ادامه داد: امروزه آزادی بیان در کشور ما ذیل مفهوم مردم‌سالاری دینی قابل تفسیر است. در این نظام سیاسی که برای نخستین بار با پیروزی انقلاب اسلامی تجربه عملی آن به کشورهای مسلمان نشین ارائه شد، فرصت بیان به مردم داده شد، به طوری که هر فردی و هر نهاد و انجمنی می‌تواند عقاید خود را آزادانه بر زبان بیاورد.

   

  رییس کل دادگستری لرستان تصریح کرد: در زمان‌های گذشته چه بسا کسانی که برای ابراز افکارشان جان خود را از دست داده‌اند، اما جهان امروز متفاوت از هر زمان دیگر است؛ مساله آزادی بیان به یک امر نهادینه شده و غیر قابل انکار تبدیل شده و بهترین دلیل برای این امر تعدد و تکثر رسانه‌ها و جراید و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و اخبار است که دستاوردهای بزرگی به دنبال داشته است.

   

  بدری افزود: از بدو پیروزی انقلاب دستگاه‌های مسئول تلاش کرده‌اند که سطح و دایره آزادی‌های مدنی را بنا به مقتضیات زمانی بیشتر از آنچه هست رشد و گسترش دهند و تاثیرات شگرفی در عرصه فعالیت‌های مطبوعاتی به وجود آمد و مطبوعات از یک نهاد کاملا مخبر و ناقل اطلاعات، به یک نهاد موثر و کارا که می‌توانست تاثیرات عمیقی را بر مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی مردم و حکومت بگذارد، تبدیل شد.

   

  وی بیان کرد: قبل از پیروزی انقلاب، مطبوعات با چالش‌ها و مشکلات زیادی روبرو بودند و اصلی ترین مشکل آ‌ن‌ها، سانسور بود؛ بدین معنا که آنها باید چیزهایی را منعکس می کردند که موافق با منافع و مطابق با خواست و امیال دولتمردان باشد و خود به خود، چیزهایی که مطابق میل و ذوق حاکمان نبود، از مطبوعات حذف می‌شد. با گذشت زمان و گسترش مفاهیمی چون آزادی بیان، حقوق شهروندی و امثال آنها، کم کم مطبوعات هم از قید وبند حاکمان رهایی یافتند و به نشر و اشاعه واقعات جامعه پرداختند.

   

  رییس کل دادگستری لرستان تاکید کرد: مطبوعات نباید به عنوان پایگاهی برای نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی، اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن و همچنین اهانت به مقامات عالی نظام و مراجع مسلم تقلید و افترا به مقامات، نهاد و ارگان‌ها مورد استفاده قرار گیرند؛ چرا که آزادی حد و مرز دارد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28141109
اکنون :
67