جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 185005
  تاریخ انتشار : 1 تیر 1395 12:54
  تعداد بازدید : 692

  دادستان عمومی و انقلاب تهران خبر داد:

  تشکیل پرونده ی رسیدگی به حادثه ی شهران در دادسرای جنایی

  روز یک شنبه سی خردادماه 1395 جلسه ای با حضور تعدادی از معاونان دادستان، سرپرستان دوایر نظارت و قضات ناظر زندان دادسرای عمومی و انقلاب تهران در دادستانی تهران برگزار شد.

  به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی وانقلاب تهران، در ابتدای این جلسه، دکتر جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته ی قوه قضاییه و میلاد امام حسن مجتبی (ع)، با اشاره به حادثه ی انفجار خط لوله ی گاز در منطقه ی شهران و ابراز تأسف از فوت دو شهروند که یکی ایرانی و دیگری از اتباع افغانستان بود که جسد تبعه افغان کشف شده است، از مسوولان شهری به دلیل خدمت رسانی و برقراری سریع خدمات شهری در منطقه تشکر کرد و گفت: پس از این حادثه دو نفر از معاونان دادستانی تهران در صحنه حادثه حضور یافتند و پیگیری های ویژه ای انجام دادند.

  جعفری دولت آبادی با اعلام این که رسیدگی به چنین حوادثی و از جمله ریزش آوار منجر به فوت در دادسرای جنایی تهران به عمل می آید، از تشکیل پرونده در این ناحیه از دادسرا به منظور بررسی علت حادثه و پی گیری قضایی خبر داد و ضمن قدردانی از حضور مستمر و به موقع قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی در محل حادثه، این اقدام را مصداق حضور به موقع و فعال نماینده دادستانی در حوزه اجتماعی دانست که بارها مورد تأکید قرار گرفته است.

  او با اظهار این که حادثه ی فوق نشانگر نیاز کلان شهر تهران به مدیریت قوی شهری و سرعت در خدمت رسانی است، در بیان روند رسیدگی به پرونده اظهار کرد: در رابطه با این حادثه هیأت کارشناسی تعیین شده تا علت بروز حادثه مشخص شود.

  دادستان عمومی و انقلاب تهران به بازدید جمعی قضات دادسرای انقلاب اسلامی تهران از زندان فشافویه، اشاره و خاطرنشان کرد: تأکید دادستانی تهران بر بازدید از زندان به دلیل آثار مثبتی است که این اقدام از خود به جای گذاشته است و برای کاهش جمعیت زندان ها باید کار جهادی کرد.

  وی در ادامه از افزایش نوبت های بازدید معاونان دادسرا، قضات و دادیاران ناظر زندان و قضات اجرای احکام از زندان ها، در سال جاری خبر داد و گفت: دادستانی تهران شرح مفصلی از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری در سه بخش شامل راهکارهای اتخاذی از سوی قوه قضاییه، سازمان زندان ها و مراجع قضایی را تهیه و به قوه قضاییه پیشنهاد داده است.

  او با اعلام این که اجرای این راهکارها می تواند به کاهش جمعیت کیفری زندان ها منتهی شود، به عنوان مثال، بخشنامه ی اخیر دادستانی تهران در زمینه ی نظارت سرپرستان بر صدور قرارهای بازداشت موقت را مورد اشاره قرار داد و گفت: این بخشنامه به کاهش قابل توجه آمار صدور این نوع قرار تأمین کیفری منجر شده است؛ به نحوی که طی یک ماه اخیر در دادسرای تهران صرفاً هشت مورد قرار بازداشت موقت صادر شده است.

  دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن اذعان به ضرورت صدور قرار بازداشت موقت در جرایم مهم مانند کلاه برداری های کلان و دیگر جرایم مهم به ترتیب مقرر در قانون، اتخاذ سیاستی هدفمند در بازداشت متهمان به جرایم مهم را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: قضات باید از صدور قرار بازداشت موقت در موارد غیرضروری خودداری کنند.

  جعفری دولت آبادی راهکار دیگر برای کاهش شمار زندانیان را بازدید چهره به چهره ی قضات ناظر با زندانیان دانست و ابراز امیدواری کرد که این بازدیدها به کاهش جمعیت کیفری زندان ها و تعیین تکلیف زندانیان منجر شود و در ادامه با تأکید بر ضرورت اقدامات پیش گیرانه، این امر را موجب کاهش آمار جرایم ارتکابی و عاملی بازدارنده برای تکرار جرم دانست و با طرح این سؤال که چگونه در شهری کوچک فردی می تواند 300 میلیارد تومان کلاه برداری کند، یکی از راهکارهای پیشگیری را هوشیاری مقامات قضایی و انتظامی در قبال این گونه رویدادها دانست و گفت: چرا باید اجازه دهیم پرونده هایی تشکیل شود و سپس در جست وجوی متهم و کشف اموال باشیم.

  وی اجرای طرح پلیس راهور در مبارزه با رانند گان متخلف و رانند گی در حال مستی که با همکاری مؤثر قضات دادسرای ناحیه 32 (راهور) طی هفته گذشته در تهران انجام گرفت را نوعی اقدام پیش گیرانه دانست که بر اساس آن با رانندگانی که در هنگام رانندگی مرتکب جرم شوند و یا مسکرات مصرف کنند، برخورد می شود.

  موضوع دیگری که جعفری دولت آبادی به آن اشاره کرد، عزم دستگاه قضایی در مبارزه با فساد و جدیت در این زمینه بود.

  دادستان عمومی و انقلاب تهران فساد اقتصادی را مصداق اعلای فساد دانست؛ اما عارضه ی فساد را منحصر به این حوزه ندانست و با اعلام این که سیاست قوه قضاییه در مبارزه با فساد در تمام ابعاد آن جدی است، اظهار کرد: مبارزه با فساد در تمام سطوح ادامه خواهد یافت، اما به جهت پاره ای ملاحظات از اطلاع رسانی در خصوص برخی جرایم اجتناب می شود.

  جعفری دولت آبادی برای نمونه به دستگیری و بازداشت هفده نفر از سرشبکه های جریان سازمان یافته علیه اخلاق و عفت عمومی طی چند روز اخیر در تهران اشاره کرد که متهمان از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی فعالیت مجرمانه داشته اند.

  او با اشاره به آمار جرم ضرب و جرح عمدی در شهر تهران، بر ضرورت توجه دستگاه های فرهنگی به این مسأله به عنوان یک آسیب اجتماعی تأکید کرد.

  وی افزود: این که در شهر بزرگی مانند تهران، جرم ضرب و جرح عمدی رتبه ی دوم جرایم را دارد، حاوی این پیام است که در حوزه ی ارتباط افراد با یکدیگر دچار آسیب هایی هستیم.

  در ادامه، کیان منش، معاون اجرای احکام دادسرای تهران، آماری از جمعیت کیفری زندان های تهران ارائه کرد و قضات ناظر زندان و هم چنین قضات شعب محکومان زندانی، مباحث خود پیرامون موضوع جلسه را مطرح کردند و در بخش پایانی جلسه جعفری دولت آبادی ضمن پاسخگویی به قضات، مواردی را مطرح کرد.

  او از جمله مشکلات کنونی در حوزه ی زندانیان را اعطای مرخصی به محکومان با مجازات سنگین به ویژه محکومان به حبس ابد و امکان غیبت آن ها پس از اعطای مرخصی دانست و ایجاد رویه ی واحد در سراسر کشور پیرامون تضمین اخذ شده از زندانی بابت مرخصی را امری ضروری خواند، اما در ادامه افزود: ارائه راهکار و نسخه ی واحد برای همه ی زندانیان مناسب نیست و لازم است که وضعیت و شخصیت زندانی و جرم ارتکابی مورد توجه قرار گیرد.

  دادستان تهران رفع مغایرت آماری زندان و دادسرا را مستلزم ایجاد ارتباط سامانه ای میان این دو بخش دانست.

  جعفری دولت آبادی استقرار شعب اجرای احکام محکومان زندانی در محل زندان را ایده ای دانست که در صورت اجرایی شدن نقش به سزایی در کاهش جمعیت کیفری زندان ها خواهد داشت.

  وی هم چنین ادغام محکومیت های متعدد محکومان زندان را موجب تعیین تکلیف محکومان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها دانست.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28119404
اکنون :
59